اخبار > رونمایی از کتاب پرتوی از تفسیر اهل بیت (ع)

 


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از کتاب پرتوی از تفسیر اهل بیت (ع)
رونمایی از کتاب پرتوی از تفسیر اهل بیت (ع)


رونمایی از کتاب پرتوی از تفسیر اهل بیت (ع)

رونمایی از کتاب پرتوی از تفسیر سیره اهل بیت (س) آخرین برنامه در سومین همایش علمی سیره امام رضا ع با موضوع آموزه ها و کارکردها بود. در این مراسم که در سالروز میلاد خجسته امام رضا (ع) برگزار شد، ابتدا حضرت آیت الله ری شهری (دامت برکاته) مولف کتاب و رئیس دانشگاه قرآن و حدیث به ایراد سخن پرداخت. ایشان بر لزوم بررسی قرآن و حدیث در کنار یکدیگر تاکید نمود و آن را سفارش پیامبر اکرم ص در حدیث ماندگار ثقلین دانست. ایشان همچنین از پژوهشکده تفسیر اهل بیت ع به عنوان یاری دهنده اصلی در تالیف این کتاب و نیز بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی به عنوان ناشر این اثر و ریاست محترم آن حجه الاسلام مرویان تشکر و قدردانی کرد. ایشان جلد نخست این کتاب را ویژه ارائه مبانی و روش تفسیر تالیف شده و جلد دوم آن را با نزدیک به هفتصد صفحه، مختص به تفسیر سوره حمد دانست.


پس از سخنرانی حضرت آیت الله ری شهری، حجت الاسلام و المسلمین، عبدالهادی مسعودی همکار مولف و قائم مقام ریاست دانشگاه قران و حدیث به توضیح چیستی، چرایی و چگونگی تولید این اثر فاخر پرداخت. ایشان که ریاست پژوهشکده تفسیر اهل بیت (ع)، وابسته به پژوهشگاه قرآن و حدیث را نیز به عهده دارد و به گفته مولف کتاب، روش این تفسیر را تدوین کرده است، گفت: ما تفسیری ترتیبی تولید کرده ایم که شیوه آن برگرفته از شیوه تفسیری اهل بیت ع و نزدیک به آن است. از این رو از همه منابع معرفتی در دسترس، از لغت و ادب تا سیاق و تاریخ و تفاسیر پیشین، بهره گرفته ایم.

 مسعودی افزود: در دل این شیوه، توجه به آیات مرتبط و استفاده از شیوه تفسیر قرآن به قرآن نیز جای دارد و بیش از  هر چیز از روایات اسلامی، به عنوان مهم ترین و پر رنگ ترین منبع تفسیری، استفاده کرده ایم. وی در باب چرایی تولید این اثر بیان کرد که مفسران پیشین به امکانات و فناوری هایی مانند رایانه و استفاده از کلیدواژه ها برای جستجو  و گردآوری همه روایت های تفسیری، دسترسی نداشته اند. از این رو تنها توان گردآوری روایاتی را داشتند که ارتباطی صریح و روشن با آیه شریف قران داشته باشد، در حالی که در این تفسیر بسیاری از روایات غیر صریح نیز به دست امده است. مسعودی سپس به ارائه برخی آمارها پرداخت مانند استفاده از حدود ششصد آیه و 350 روایت برای تبیین هفت آیه سوره حمد.

در ادامه سخن، مسعودی تبیین کرد که روشبه کار رفته در  این تفسیر، ده مرحله دارد که پتج مرحله نخست آن برای فهم متن است و شامل قطعه بندی متن، تعیین معنای کانونی، واژه پژوهی، اصطلاح شناسی، و فهم ساختار نحوی و بلاغی متن قرآن می شود. پنج مرحله دیگر نیز مفسر را به فهم مقصود الهی نزدیک می کند مانند سیاق شناسی، گردآوری اسباب نزول و روایات تفسیری و دیگر گام هایی که توضیح آنها در جلد نخست کتاب نشر یافته است.

مسعودی در پایان از همکاری پژوهشگران پژوهشکده تفسیر و نیز همکار علمی اثر، حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد کاظم سیدطباطبایی قدردانی نمود و از دست اندرکاران نشر کتاب بویژه حجه الاسلام مرویان و حجه الاسلام دکتر علی راد، مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش های اسلامی در قم تشکر کرد.

وی با هدیه دادن حدیثی از امام رضا(ع) سخنرانی خود را به پایان رساند. این حدیث، ناظر به سخن خداوند در ذیل آیه 85 سوره حجر است که می فرماید: « فاصفح الصفح الجميل، پس گذشت كن گذشتي زيبا». امام رضا ع در تبیین « صفح جمیل/ گذشت کردن زیبا» مي فرمايد: «عفو من غير عتاب»، مقصود از گذشت زيبا، گذشت بدون سرزنش و عتاب است.


٠٣:١١ - چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٨    /    عدد : ١٧٧٢    /    تعداد نمایش : ١٠١٠خروج