اخبار > انتخاب واحد نیم‌سال اول تحصیلی 1401- 1400 (ترم 4001)

 


  چاپ        ارسال به دوست

انتخاب واحد نیم‌سال اول تحصیلی 1401- 1400 (ترم 4001)

 

 

 

 

 

 

باسمه تعالی

با سلام و عرض ادب؛

به استحضار دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی می‌رساند، انتخاب واحد نیم‌سال اول تحصیلی 1401- 1400 (ترم 4001) در روزهای ‌شنبه تا سه شنبه مورخ 13 تا 16 شهریور ماه 1400 مطابق جدول زیر انجام خواهد شد.

برنامه

تاریخ

انتخاب واحد

مقطع کارشناسی: از ساعت 10 صبح روز شنبه 13 شهریورماه تا ساعت 24 روز یکشنبه 14شهریورماه

مقطع تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد و دکتری): از ساعت 10 صبح روز دوشنبه 15 شهریورماه تا ساعت 24 روز سه شنبه 16 شهریورماه

شروع کلاس ها و مشاهدۀ دروس

27 شهریور ماه

حذف و اضافه (برای دانشجویان مقطع کارشناسی)

10 و 11 مهرماه

نکات مهم

 • فرآیند انتخاب واحد و پرداخت شهریه در سامانۀ جامع اطلاعات آموزشی (Naad) حتماً می‌بایست با مرورگر Mozila FireFox انجام شود و به هیچ وجه از تلفن همراه و مرورگر Google Chrome (به دلیل اختلالات بانک) برای انجام انتخاب واحد و پرداخت شهریه استفاده نشود.

 • دانشجویان می‌بایست از طریق دکمه(انتخاب کلاس درس از دروس رشته دانشجو) نسبت به مشاهده لیست دروس ارائه شده و انتخاب واحد اقدام کنند. دانشجویانی که قصد انتخاب دروس از دیگر بخش‌های دانشگاه را دارند، می‌بایست از طریق دکمه(انتخاب کلاس درس از تمامی دانشکده‌ها / گروهها) نسبت به انتخاب دروس اقدام کنند. در این بخش جستجو و انتخاب درس می‌بایست براساس کد درس باشد. وضعیت درس برای این دسته از دانشجویان در سامانه ناد به صورت غیرمعتبر ثبت می‌شود که پس از بررسی کارشناسان آموزش معتبر خواهد شد.(مشروط برآنکه درس مورد نظر در آن بخش ارائه نشده باشد.)

 • برنامه کلاسها در بخش حضوری در حال تکمیل شدن است و برنامه نهایی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 • دانشجویان با شرایط آموزشی خاص (فراغت از تحصیل، اتمام سنوات، زیر کف بودن تعداد واحد و ...) که درخواست ارائۀ درس خارج از ترم‌بندی را دارند، می‌بایست مطابق اطلاعیه درخواست ارائه درس اقدام کنند تا درخواست ایشان توسط کارشناسان رشته بررسی شود. بدیهی است در صورت بررسی شرایط دانشجویان و موافقت دانشگاه با ارائه آنها، دروس در بازه حذف و اضافه ارائه خواهند شد.

 • آن دسته از دانشجویانی که مطابق آیین‌نامه آموزشی مدت مجاز تحصیل ایشان به اتمام رسیده است، می‌بایست از طریق «سامانه جامع ارتباط با دانشجویان (SRM منوی «درخواست رسیدگی ویژه» درخواست خود را برای بررسی کارشناسان ارسال کنند. دقت شود عواقب عدم پیگیری به موقع در این خصوص بر عهده دانشجو خواهد بود.

 • همه دانشجویان می‌بایست مطابق راهنما و اطلاعیه مربوط نسبت به تکمیل یا ویرایش اطلاعات خود در سامانه ناد اقدام کنند.

لینک‌های مفید

 • برای مشاهده لیست دروس قابل ارائه در ترم 4001 در مقطع کارشناسی اینجـــــــا، مقطع کارشناسی‌ارشد اینجـــــــا و مقطع دکتری اینجـــــــا را کلیک کنید.

 • برای اطلاع از وضعیت پیش‌نیازی و جدول سیر ارائۀ دروس اینجـــــــا کلیک کنید.

 •  برای مشاهدۀ راهنمای انتخاب واحد در سامانه جامع اطلاعات آموزشی (Naadاینجـــــــا کلیک کنید.

 • برای مشاهده راهنمای درخواست بررسی در شورای موارد خاص دانشگاه اینجـــــــــا را کلیک کنید.

 • برای ارتباط با کارشناسان رشته می‌توانید در روزها و ساعت پاسخگویی که در صفحه ارتباط با ما اعلام شده است، ارتباط برقرار کنید.

برخی نکات مهم آموزشی مقطع کارشناسی

 1. حداقل (کف) تعداد واحد در مقطع کارشناسی در هر نیم‌سال تحصیلی 12 و حداکثر (سقف) تعداد واحد 20 می‌باشد. دانشجویانی که با وجود ارائه شدن واحدهای درسی، مجموع واحدهای انتخابی ایشان کمتر از کف تعیین‌شده باشد، انتخاب واحد ایشان تأیید نشده و دروس فعال نخواهد شد. بدیهی است دانشجویانی که بیش از سقف تعیین‌شده، اقدام به انتخاب واحد کنند، دروس مازاد ایشان حذف خواهد شد.

 2. دانشجویانی که معدل نیم‌سال قبل ایشان 17 و بالاتر باشد و دانشجویانی که در نیم‌سال فارغ‌التحصیلی قرار دارند، می‌توانند حداکثر تا 24 واحد درسی انتخاب کنند.

برخی نکات مهم آموزشی مقطع کارشناسی‌ارشد

 1. کف تعداد واحد در مقطع کارشناسی ارشد 8 واحد تخصصی و سقف تعداد واحد 14 واحد (اعم از تخصصی،‌ پیش‌نیاز و جبرانی) است. در آخرین نیم‌سال تحصیلی رعایت کف واحد الزامی نیست. دقت شود انتخاب واحد براساس سیر ارائه دروس هر ورودی انجام شود و از انتخاب دروس برخلاف ترم‌بندی مصوب گروه خودداری کنید. (عواقب تأخیر در تأیید انتخاب واحد و فعال شدن دروس به دلیل انتخاب خارج از سیر ارائه دروس به عهدۀ دانشجو است)

 2. با توجه به اینکه در مقطع کارشناسی‌ارشد فقط میانگین دروس تخصصی در معدل نیم‌سال و معدل کل محاسبه می‎‌شود، میانگین (معدل) نمرات این درس در هر نیم‌سال تحصیلی نباید کم‌تر از 14 باشد.

 3. دانشجویان ورودی بهمن 99 که دروس ترم دوم در نیم سال 992 به آنها ارائه شده بود؛ لازم است در ترم 4001 مطابق با توضیحات زیر برای انتخاب واحد دروس خود اقدام کنند.

  الف) دانشجویان رشته علوم حدیث گرایش نهج البلاغه براساس ترم بندی دروس ترم اول تحصیلی را انتخاب کنند.

  ب) دانشجویان رشته علوم حدیث گرایش تفسیر براساس ترم بندی دروس ترم سوم تحصیلی را انتخاب کنند.

 4. دانشجویانی که پیشتر با درخواست تغییر شیوۀ آنان به آموزشی ـ پژوهشی موافقت و به آنها اعلام شده است، لازم است درخواست خود را برای انتخاب واحد پایان‌نامه در ترم 4001 حداکثر تا روز جمعه 16 مهرماه از طریق سامانه جامع ارتباط با دانشجویان «SRM» منوی «درخواست رسیدگی ویژه» ارسال کنند. در غیر این صورت وضعیت آموزشی آنان به منزلۀ انصراف از تحصیل لحاظ خواهد شد. (انتخاب واحد این دسته از دانشجویان بعد از بازه حذف و اضافه در سامانه ناد ثبت خواهد شد)

 5. دانشجویان ورودی 992 که پیشتر در اطلاعیه «اعلام لیست دانشجویان معاف از گذراندن دروس دانش حدیث و مباحث اساسی در روان‌شناسی» اسم آنها در اطلاعیه اعلام شده بود و درس معاف جزء دروس ترم 992 آنها نبود، لازم است در بازه انتخاب واحد 4001، درس معاف خود را انتخاب کنند. بعد از بازه حذف و اضافه ترم 4001، درس موردنظر به صورت معاف برای ایشان ثبت خواهد شد.

 6. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در صورتی می‌توانند دروس جایگزین پایان نامه (متن‌پژوهی) را انتخاب کنند که همه واحد‌های آموزشی آنها با موفقیت گذرانده شده باشد.

برخی نکات مهم آموزشی مقطع دکتری

 1. کف واحد در مقطع دکتری 6 و سقف واحد 10 واحد است. همچنین سقف نیم‌سال تحصیلی برای دانشجویان دکتری 10 ترم است.

 2. نمره قبولی در مقطع دکتری 14 است و میانگین نمرات دانشجویان پس از گذراندن تمام واحد های آموزشی نباید کمتر از 16 باشد.

 3. دانشجویان توجه داشته باشند تا زمانی که واحد‌های آموزشی خود را نگذرانده‌اند، امکان انتخاب واحد رساله یا آزمون جامع را نخواهند داشت.

 4. از ترم 4001 امکان انتخاب واحد آزمون جامع در بازه انتخاب واحد نیست و مطابق با وضعیت قبولی دانشجو در آزمون جامع یا ارائه مقاله جایگزین آزمون، انتخاب واحد درس مذکور در ناد توسط کارشناس رشته انجام خواهد شد.

 5. برای انتخاب واحد زبان تافل (یا اشتمال) دانشجویان می‌بایست مدرک گذراندن این دوره را از «سامانه جامع ارتباط با دانشجویان SRM» منوی «درخواست رسیدگی ویژه» ارسال کنند تا پس از تأیید گروه، انتخاب واحد این درس توسط کارشناس رشته به صورت دستی انجام پذیرد. از این رو امکان انتخاب این درس برای دانشجو در بازه انتخاب واحد نیست.

 6. عدم اقدام دانشجویان برای تعیین وضعیت تحصیلی ترم تحصیلی به منزله انصراف دانشجو از تحصیل خواهد بود.

پرسش و پاسخ متداول

موفق و پیروز باشید.
 ادارۀ خدمات آموزشی و ارائۀ دروس

 


١٥:٠٠ - چهارشنبه ١٠ شهريور ١٤٠٠    /    عدد : ٢٤٨٦    /    تعداد نمایش : ٧٣١٣خروج