اخبار > انتخاب واحد نیم‌سال اول 1402- 1401

 


  چاپ        ارسال به دوست

انتخاب واحد نیم‌سال اول 1402- 1401

باسمه تعالی

 

 

 

 

 

باسمهتعالی

با سلام و عرض ادب

به استحضار دانشجویان همه مقاطع می‌رساند انتخاب واحد نیم‌سال اول تحصیلی 1402-1401 (نیم‌سال 4011) در روزهای شنبه تا سه‌شنبه 12 تا 15 شهریورماه 1401 مطابق جدول زیر انجام خواهد شد.

برنامه

زمان

انتخاب واحد

برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از ساعت 10 صبح روز شنبه 12 شهریور ماه تا ساعت 24 روز یکشنبه 13 شهریور ماه

برای مقاطع کارشناسی از ساعت 10 صبح روز دوشنبه 14 شهریور ماه تا ساعت 24 روز سه‌شنبه 15 شهریور ماه

شروع کلاسها و مشاهدۀ دروس

27 شهریور ماه

حذف و اضافه (برای دانشجویان مقطع کارشناسی)

9 و 10 مهر ماه

نکات بسیار مهم در انتخاب دروس

1- پیرو ابلاغیه وزارت علوم، برای نیم‌سال اول 1402ـ1401 کلاس‌های بخش‌ حضوری در همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به شیوۀ حضوری برگزار خواهد شد. همه دانشجویان بخش حضوری می‌بایست آمادگی حضور در کلاس را مطابق اطلاع‌رسانی دانشگاه داشته باشند. بر همین اساس در زمان انتخاب واحد حتماً به نوع ارائه (حضوری روزانه/تمام آنلاین/ آفلاین (دارای بسته رسمی)/ عملی) و گروه آموزشی ارائه دهنده (شعبه تهران/ قم/ اصفهان/ مشهد/ مرکز آموزش الکترونیکی) دقت شود.

نوع ارائه

توضیح

حضوری روزانه

کلاسها به شیوۀ حضوری در شعبه ارائه دهنده درس (تهران/ قم/ اصفهان/ مشهد) برگزار میشود و غیبت بیش از سه شانزدهم در کلاس درس موجب محرومیت از شرکت در آزمون میشود.

تمام آنلاین

کلاس‌ها به صورت الکترونیکی در سامانه‌ مشاهده دروس برگزار میشود و غیبت بیش از سه شانزدهم در جلسات آن‌لاین موجب محرومیت از شرکت در آزمون میشود.

آفلاین
دارای بسته
درسی

دارای محتوای آموزشی الکترونیکی (بسته آموزشی، فایل صوتی و ...) میباشد و دانشجو می‌بایست محتوای آموزشی را مشاهده کند و عدم مشاهده بیش از سه شانزدهم جلسات درسی موجب محرومیت از شرکت در آزمون میشود.

عملی

گذراندن بخش عملی دروس تربیت بدنی و ورزش1 در مراکز ورزشی الزامی می باشد.

2- براساس ضوابط دانشگاه، دانشجویان می‌بایست دروس ارائه شده در شعبه خود را (مرکز آموزش الکترونیکی/تهران/ قم/ اصفهان/ مشهد) انتخاب کنند و اجازه انتخاب درس از دیگر شعب را ندارند.

تبصره1: در صورتی که دانشجویان با شرایط خاص آموزشی(مانند فارغ‌التحصیلی، بیماری خاص، عدم رعایت کف و سقف تعداد واحد) قصد انتخاب درس از بخش دیگر را داشته باشند، باید در بازه انتخاب واحد درخواست خود را به همراه ذکر نام کامل دروس، مستندات و دلایل از طریق «سامانه جامع ارتباط با دانشجویان (SRM)» منوی «درخواست رسیدگی ویژه» حوزه آموزشی ارسال کنند تا شرایط ایشان توسط کارشناسان رشته بررسی شود.

تبصره2: دانشجویان بخش حضوری در کل مدت تحصیل فقط مجاز به اخذ ده درصد از کل واحدها به صورت مجازی هستند. این دسته از دانشجویان در صورت موافقت با اخذ درس به صورت مجازی لازم است آشنایی کامل با نحوه ارائه دروس به صورت مجازی را داشته باشند و مسئولیت مشکلات بعدی به سبب عدم آشنایی با نحوه اجرای درس بر عهده ایشان می باشد.

3- عدم اقدام دانشجویان برای انتخاب واحد و تعیین وضعیت تحصیلی در نیم‌سال اول 1402-1401 تا تاریخ 1401/07/10 (بازۀ حذف و اضافه) به منزلۀ انصراف دانشجو از تحصیل خواهد بود. مطابق آیین‌نامه مالی دانشگاه، چنانچه دانشجویان پس از بازه‌های تعیین‌شده نسبت به انتخاب واحد اقدام کنند، مشمول جریمه تاخیر در انتخاب واحد خواهند شد. این جریمه برای تاخیر در انتخاب واحد دروس پایان‌نامه و رساله نیز می‌باشد.

4- دانشجویانی که سنوات مجاز تحصیلی ایشان بر اساس جدول ذیل به اتمام رسیده است، می‌بایست برای استعلام از جزئیات وضعیت پیگیری مجوز سنوات از طریق سامانۀ جامع ارتباط با دانشجویان (SRM) منوی درخواست رسیدگی ویژه اقدام کنند. عواقب عدم پیگیری به موقع در این خصوص بر عهدۀ خود دانشجو خواهد بود.

ردیف

مقطع

بخش: سنوات مجاز

1 کارشناسی حضوری: 8 نیم‌سال
مجازی: 14 نیم‌سال
2 کارشناسی ارشد همه بخش‌ها: 4 نیم‌سال
3 دکتری  همه بخش‌ها: 10 نیم‌سال

5- فرآیند انتخاب واحد و پرداخت شهریه در نیم‌سال جاری (نیم‌سال 4011) در سامانۀ جامع اطلاعات آموزشی (Naad) حتماً می‌بایست با مرورگر Mozila FireFox انجام شود و به هیچ وجه از تلفن همراه و مرورگر  Google Chrome (به دلیل اختلالات بانک) برای انجام انتخاب واحد و پرداخت شهریه استفاده نشود.

برخی نکات مهم آموزشی مقطع کارشناسی‌

 •  دانشجویان مقطع کارشناسی با شرایط آموزشی خاص (فراغت از تحصیل، اتمام سنوات، زیر کف بودن تعداد واحد و ...) که درخواست ارائۀ درس خارج از ترم‌بندی را دارند، می‌بایست از طریق «سامانه جامع ارتباط با دانشجویان (SRM)» منوی «درخواست رسیدگی ویژه» درخواست ارائه دروس خود را حداکثر تا 15 شهریور ماه ارسال کنند تا درخواست ایشان توسط کارشناسان رشته بررسی شود. به درخواست‌های ارسال شده در خارج از بازه اعلام شده  رسیدگی نخواهد شد. بدیهی است در صورت بررسی شرایط دانشجویان و موافقت دانشگاه با ارائۀ آنها، دروس در بازۀ حذف و اضافه ارائه خواهند شد.

 •   طبق آئین نامۀ آموزشی چنانچه دانشجویی کلیۀ دروس رشتۀ خود را گذرانده باشد و برای دانش آموختگی حداکثر 2 درس نظری داشته باشد، با تأیید گروه آموزشی و با رعایت سقف واحدهای آن نیم‌سال می‌تواند دروس را به صورت معرفی به استاد در آن نیم‌سال بگذراند. بر همین اساس امکان اخذ دروس نظری ـ عملی، عملی و ...  به صورت معرفی به استاد وجود ندارد و این دروس می‌بایست در طول نیم‌سال با دیگر دروس اخذ شود. برای مشاهده لیست دروس نظری ـ عملی و عملی همه رشته‌ها اینجــــــا را کلیک کنید.

 • پیرو هماهنگی صورت‌گرفته با مدیران گروه‌های علمی دانشگاه، دانشجویان مقطع کارشناسی رشتۀ‌ «فقه و حقوق اسلامی ورودی 951 تا 972» بدون نیاز به رعایت پیش‌نیاز، می‌توانند اقدام به انتخاب واحد کنند. این دسته از دانشجویان چنانچه با پیام غیر معتبر بودن درس مواجه شدند، از طریق «سامانه جامع ارتباط با دانشجویان (SRM)» منوی «درخواست رسیدگی ویژه» از کارشناس رشته مربوط پیگیری کنند.

برخی نکات مهم آموزشی مقطع کارشناسی‌ارشد

 • دانشجویان مجازی که پیش‌تر با درخواست تغییر شیوۀ آنان به آموزشی ـ پژوهشی موافقت و به آن‌ها اعلام شده است، لازم است درخواست خود را برای انتخاب واحد پایان‌نامه در نیم‌سال 4011 از تاریخ 9 تا 11 مهر ماه از طریق «سامانه جامع ارتباط با دانشجویان (SRM)» منوی درخواست رسیدگی ویژه ارسال کنند. در غیر این صورت وضعیت آموزشی آنان راکد خواهد شد و عواقب آن به عهده دانشجویان است.

 •  همانگونه که پیش‌تر اطلاع رسانی شده است، دانشجویان بخش حضوری از ورودی مهر 1400 به بعد امکان تغییر شیوه آموزشی را ندارند و ملزم به گذراندن پایان‌نامه هستند.

 •  سایر دانشجویان بخش حضوری ورودی قبل از مهر 1400 که متقاضی تغییر شیوه از آموزشی پزوهشی به آموزشی هستند امکان انتخاب واحد دروس متن پژوهی در نیمسال 4011 ندارند این دسته از دانشجویان لازم است برای ثبت درخواست خود جهت تغییر شیوه از آموزشی ـ پژوهشی به آموزشی اینجـــــا را کلیک کنند. مهلت تکمیل فرم حداکثر تا روز جمعه مورخ 17 شهریور ماه است. در صورت موافقت با درخواست تغییر شیوه، انتخاب واحد دروس مذکور توسط کارشناس رشته تا بازه حذف و اضافه انجام خواهد شد.

 • دانشجویان در صورتی می‌توانند دروس جایگزین پایان نامه (متن‌پژوهی) را انتخاب کنند که همۀ واحد‌های آموزشی آن‌ها با موفقیت گذرانده شده باشد.

 • دانشجویانی که پیشتر در اطلاعیه های مربوط به معاف شدن از دروس جبرانی اسامی ایشان اعلام شده بود و درس معاف تا کنون در کارنامه ایشان ثبت نشده است لازم است در بازه انتخاب واحد 4011 درس معاف خود را انتخاب کنند. بعد از بازه حذف و اضافه نیمسال 4011، درس مورد نظر توسط کارشناس رشته به صورت معاف برای ایشان ثبت خواهد شد.

برخی نکات مهم آموزشی مقطع دکتری

 • دانشجویان توجه داشته باشند تا زمانی که واحد‌های آموزشی خود را نگذرانده‌اند، امکان انتخاب واحد رساله یا آزمون جامع وجود ندارد.

 • از نیم‌سال 4011 به بعد امکان انتخاب واحد آزمون جامع در بازۀ انتخاب واحد وجود ندارد و مطابق با وضعیت قبولی دانشجو در آزمون جامع یا ارائۀ مقاله جایگزین آزمون، انتخاب واحد درس مذکور در ناد توسط کارشناس رشته انجام خواهد شد.

 • برای انتخاب واحد زبان تافل (یا اشتمال) دانشجویان می‌بایست مدرک گذراندن این دوره را از طریق «سامانه جامع ارتباط با دانشجویان (SRM)» منوی «درخواست رسیدگی ویژه» ارسال کنند تا پس از تأیید گروه، انتخاب واحد این درس توسط کارشناس رشته به صورت دستی انجام پذیرد. از این رو امکان انتخاب این درس برای دانشجو در بازۀ انتخاب واحد نیست.

لینک‌های مفید

 • برای مشاهدۀ لیست دروس قابل ارائه در نیم‌سال 4011 در مقطع کارشناسی اینجـــــــا، مقطع کارشناسی‌ارشد اینجـــــــا و در مقطع دکتری اینجـــــــا را کلیک کنید.

 • برای اطلاع از نحوه درخواست ارائه درس خارج از ترم بندی اینجــــــا را کلیک کنید.

 • برای اطلاع از وضعیت پیش‌نیازی و جدول سیر ارائۀ دروس اینجـــــــا را کلیک کنید.

 • برای مشاهدۀ راهنمای انتخاب واحد اینجــــــا را کلیک کنید.

 • برای مشاهدۀ مهم‌ترین نکات آئین نامۀ آموزشی مربوط به انتخاب واحد اینجــــــا را کلیک کنید.

 • قابل ذکر است ساعت پاسخگویی کارشناسان رشته در ایام انتخاب واحد مطابق جدول ذیل افزایش یافته است.

سمت

روز و ساعت پاسخگویی

شماره تماس

کارشناسان رشته تحصیلات تکمیلی
مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری

شنبه و یکشنبه 12 و 13 شهریور ماه
 در ساعات 10 الی 12 و 14 الی 16

مطابق با صفحۀ ارتباط با ما

کارشناسان رشته در مقطع کارشناسی

دوشنبه و سه شنبه 14 و 15 شهریور ماه
 در ساعات 10 الی 12 و
14 الی 16

مطابق با صفحۀ ارتباط با ما

همچنین علاوه بر ساعات اعلام شده در جدول فوق برای مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری سرکار خانم برین در روزهای شنبه و یکشنبه 12 و 13 شهریور ماه از ساعت 20 الی 22 با شماره تماس 02151292957 و برای مقطع کارشناسی سرکار خانم صمدی در روزهای دوشنبه و سه شنبه 14 و 15 شهریورماه از ساعت 20 الی 22 از طریق پیام‌رسان ایتا با آیدی vuqhu1@ پاسخگویی تلفنی خواهند داشت.

موفق و پیروز باشید.
 ادارۀ خدمات آموزشی و ارائۀ دروس


١٤:٣١ - شنبه ٥ شهريور ١٤٠١    /    عدد : ٢٦٩٧    /    تعداد نمایش : ١٣٤٥٢خروج