اخبار > پیام های تسلیت مسئولان نظام و شخصیت های دینی و سیاسی در پی درگذشت آیت الله ری شهری(ره)

 


  چاپ        ارسال به دوست

پیام های تسلیت مسئولان نظام و شخصیت های دینی و سیاسی در پی درگذشت آیت الله ری شهری(ره)

در پی رحلت آیت الله محمدی ری شهری(ره) تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)، مسئولان نظام، شخصیت های دینی و سیاسی در پیام های جداگانه ای درگذشت این عالم ربانی را تسلیت گفتند.

 

انالله و انا الیه راجعون

ارتحال آیت الله محمد محمدی ری‌شهری نماینده ولی فقیه و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم(ع) موجب تأسف و تألم خاطر شد.

این عالم فاضل و ربانی که در خط مقدم مبارزات انقلاب اسلامی بود، پس از انقلاب نیز در مسئولیت‌ها و جایگاه‌های مختلف، منشأ خیر و خدمات گسترده در کشور بود و آثار دینی و تألیفات ارزشمند متعدد از خود بر جای گذاشت.

درگذشت این روحانی بزرگوار را به محضر مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران تسلیت می‌گویم و از درگاه ایزد منان برای آن انسان خدوم علو درجات و برای خانواده و بازماندگان صبر و تسلّا مسألت دارم.

محمد مخبر 

معاون اول رییس جمهور

 

هو الحی الذی لا یموت 

اذا مات المؤمن الفقیه ثلم فی الاسلام ثُلمةٌ لا یَسُدّها شیء

رحلت عالم مبارز و انقلابی، یار امام خمینی و رهبر فرزانه انقلاب، وزیر پیشین اطلاعات، دادستان کل، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج، مولف دهها اثر ارزنده و ماندگار همچون "میزان الحکمة" و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی حضرت آیت‌الله محمدی ری شهری را خدمت امام خامنه‌ای، مراجع عظام، علمای اعلام و مردم شریف ایران تسلیت عرض می کنم و از درگاه ایزد متعال، مغفرت و علو درجات برای آن فقید سعید و صبر و اجر برای بازماندگان طلب می کنم.

و أما مَن آمن و عمل صالحاً فله جزاءً الحُسنی

سید محمد حسینی

معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس

 

انالله وانا الیه راجعون،اذامات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیئ

رحلت عالم وارسته، دانشمند زمان شناس، محقق سخت کوش،انقلابی ولایتمدار،نماینده رهبر حکیم انقلاب و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) حضرت آیه الله محمدی ری شهری(ره) را به ساحت قدسی ولی عصر(عج) ،مقام معظم رهبری،مردم شهید پرور شهرری وهمه دوستدارانش تسلیت عرض میکنیم،به راستی فقدان آن مرحوم که منشاء خدمات ارزنده ای درحوزه معارف دینی بود،ثلمه ای درایران وجهان اسلام به شمار میرود.

تغمده الله بغفرانه و رحمته

دفتر آیه الله العظمی جوادی آملی (مد ظله) در شهرری

 

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لا یسدها شیئ

فقیه ربانی و مجاهد آیت الله محمدی ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی، با توشه ای سنگین از علوم نافع و خدمات گسترده و سالها جهاد مخلصانه در دفاع از ولایت و مکتب اهل البیت علیهم السلام و ارزش‌های متعالی انقلاب به لقای الهی و موالی خود نائل آمد. این عالم وارسته تقید خاصش به عبادات و تلاش پیوسته و صابرانه اش در تحقیق و تألیف و خدمت به دین و مکتب و مردم مثال زدنی و الگويی جامع برای نسل امروز ما بود و به حق درگذشت او مصداق بارز ثلمه ی غیر قابل جبران گردید. اینجانب این مصیبت بزرگ را محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیه الله العظمی خامنه ای مد ظله العالی و جامعه ی محترم روحانیت و حوزه های علمیه و مردم انقلابی و وفادارمان و خاندان علم و فضیلت و فرزندان آن مرحوم تسلیت عرض نموده و غفران و علو درجات این فرزانه خدوم را از خداوند منان مسئلت دارم.

سید موسی موسوی  

قائم مقام مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

۱۴۰۱/۰۱/۰۲

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم 

انا لله و انا الیه راجعون

درآغاز سال نو خبر درگذشت مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد محمدی ری‌شهری قدس سره مایه اندوه و تألم شدید گشت، چهره برجسته ای که خدمات گوناگون و ارزشمند ایشان فراموش نخواهد شد از یک سو کارهای ماندگار علمی و تلاش ستودنی در احیای احادیث پیامبر اعظم (ص )و خاندان پاک وی (ع )با رویکردی نوین و ناظر به روزگار جدید و خلق و تدوین آثار و موسوعه های حدیثی ماندگار و نیز پایه ریزی موسسات علمی و حدیثی و تربیت و بکارگیری جمع کثیری از محققان و پژوهشگران علوم الهی و حوزوی از حسنات ایشان بشمار می‌رود، و از سوی دیگر فعالیت‌های گوناگون اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و نقش آفرینی در صحنه‌های یاری به انقلاب اسلامی و مردم شریف ایران در جایگاه های وزارت اطلاعات، مناصب قضایی، وکالت مردم شریف تهران در مجلس خبرگان رهبری ، نمایندگی رهبری در بعثه و حج و زیارت و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) و نیز همراهی با امامین انقلاب اسلامی نشانه های توفیقات زائد الوصف ایشان است ، افزون بر این ها صفای نفس ، طهارت روح ، وارستگی ، پارسایی ، حسن خلق ، معاشرت نیکو و دیگر فضیلت ایشان زبانزد و نیز روشنگری و تبیین وی در دفاع از ارزش‌های اسلام و انقلاب اسلامی در نقطه های عطف و حساس شایسته تحسین است.

فقدان آن عالم فرزانه و مجاهد را به رهبری معظم انقلاب اسلامی، ملت شریف ایران، مردم عزیز تهران، روحانیت محترم، حوزه‌های علمیه، خانواده های وابسته و بیت شریف ایشان تسلیت گفته، رفعت مقام و مغفرت بی پایان الهی را برای آن فقید سعید و شکیبایی و پاداش نیکوی الهی را برای بازماندگان محترم از خداوند ودود و رحیم خواستارم.

علی رضا اعرافی

مدیر حوزه های علمیه

۲ فروردین ماه ۱۴۰۱

 

انا لله و انا الیه راجعون

العلما باقون ما بقی الدهر

ارتحال آیت الله محمد محمدی ری شهری را به محضر حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا له الفدا، رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی، مراجع عظام، بازماندگان و دوستداران و اعضای تولیت آستان مقدس عبدالعظیم حسنی تسلیت عرض می‌کنم.

ایشان یار امین و شجاع انقلاب اسلامی، عضو مجلس خبرگان رهبری و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام بود که در طول عمر با عزتش کارنامه‌ای درخشان از مبارزات پیش از انقلاب و دستگیری و تبعید توسط ساواک تا مسئولیت‌هایی چون تصدی وزارت اطلاعات، دادستانی کل کشور و تاسیس و مدیریت دانشگاه قرآن و حدیث دارد.

او که از سلامت نفس و مجاهدت مستمر برخوردار بود به واقع چهره ماندگاری است که با مدد از بصیرت و به کار بستن درست آن در جامعه و با اتصال به ذوات قدسی به نشر عقاید اصیل اسلام ناب محمدی(ص) پرداخت و همچون مشاوری امین، نفاق و ناراستی های رخنه کرده در برخی مقاطع انقلاب را برملا ساخت.

این عالم ربانی با تاسیس موسسه دارالحدیث، دانشگاه قرآن و حدیث و انتشار کتاب شریف میزان الحکمه و صدها جلد دانشنامه احادیث، در مکتب فقه جعفری شاگردی کرد و شاگرد پروراند.

از خدای متعال خواستارم این فقید سعید را در زمره مجاهدانی قرار دهد که با ایمان و صلابت در راه خدا ایستادگی کردند و برای بازماندگان، دوستداران و شاگردان ایشان هم صبر و اجر جزیل مسالت دارم.

احمد وحیدی

وزیر کشور

 

باسمه تعالی

إنَّا للّه ِ وَ إنَّا إلَيهِ راجِعُونَ

عن الإمامُ الصّادقُ عليه السلام :" إذا ماتَ المؤمنُ الفَقيهُ ثُلِمَ في الإسلامِ ثُلمَةٌ لا يَسُدُّها شيءٌ" 

اطلاع یافتم عالم فرزانه و ربانی، خادم سرفراز و بلند مرتبه انقلاب اسلامی و محدث برتر حضرت آیت الله حاج شیخ محمد محمدی ری شهری( طاب ثراه) به دیار باقی شتافت.

ایشان که عمر پر برکت خویش را وقف تحصیل، خودسازی، حمایت بی دریغ از راه امامان انقلاب اسلامی و احیای معارف اسلامی بویژه حج ابراهیمی و حدیث و جهاد معرفتی در راه خدا نمود مصداق بارز این سخن پیامبر اکرم (صلى الله عليه و آله) است که فرمود : "العُلَماءُ مَصابيحُ الأرضِ ، و خُلَفاءُ الأنبياءِ ، و وَرَثَتي و وَرَثَةُ الأنبياءِ" .

آثار پر شماره و گرانسنگ حدیثی و اقدامات لبریز از شناخت و تدبیر در برنامه های بازمهندسی حج و زیارت، آستان سیدالکریم و دارالحدیثـ گوشه ای از نقش کم نظیر این فقیه روشن بین، خستگی ناپذیر و عبد صالح خداست.

اینجانب این ضایعه اندوهبار را به پیشگاه امام عصر( عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزهای علمیه و مراجع عظام تقلید( دامت برکاتهم )و فرزندان داغدارشان تسلیت عرض می کنم و علو مرتبت این حامل کتاب وحی را از خدای بزرگ مسألت دارم.

سید عبدالفتاح نواب                  

 نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت

 

بسمه تعالی

درگذشت عالم مجاهد و بزرگوار مرحوم آیت الله محمدی ری شهری طاب ثراه موجب تأثر بسیار و تأسف شدید است. 

آن مرحوم از زمره پاک ترین سیاستمداران و با اخلاص ترین کارگزاران نظام جمهوری اسلامی بود. اعتقاد راسخ آن بزرگوار به امام راحل(س) و عزم جزمشان در پیمودن راه امام از اموری است که برای هر آشنای با ایشان مشهود بود. 

بی شک زحمات اثرگذار ایشان در دوره های مختلف و در تثبیت نظام، توشه خوبی برای آن فقید سعید خواهد بود. چنانکه تلاش ایشان در حوزه حدیث شناسی و گسترش فرهنگ اهل بیت(س) نیز از زمره ارزشمندترین باقیات صالحات ایشان است. 

مدیریت ایشان در دوره امام راحل و بعد ها حضورشان در مناصب مختلف و همت ایشان در تأسیس دارالحدیث و خلق آثار بسیار ارزشمند در این حوزه نیز از نکات درخشان زندگی ایشان است.   

برای من که سالها توفیق آشنایی نزدیک و ارادت خاص به ایشان داشتم، این ضایعه مولمه از مصایب سنگین است.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده محترم ایشان، به خصوص به فرزندان معظم و بستگان مکرم، از خدای متعال برای ایشان علو درجات را مسئلت دارم و امیدوارم خدای متعال ایشان را مشمول کرامت تامه و رحمت واسعه خود قرار دهد و او را با اولیاء صالحین خود محشور دارد. 

سید حسن خمینی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله وانا الیه راجعون

خبر ارتحال عالم مجاهد آیت‌الله محمدی ری‌شهری (رحمت الله علیه) موجب تأثر و تأسف گردید. خدمات ارزشمند و مختلف در عرصه های علمی و سیاسی و اجتماعی از جمله خدمتگزاری حجاج بیت الله الحرام، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی، حضور اثرگذار در مجلس خبرگان و مناصب دیگر و همچنین آثار ارزشمند قلمی و تربیت شاگردان موجب برجسته شدن آن روحانی انقلابی و با اخلاص بوده است.

اینجانب درگذشت این عالم متقی را به حوزه‌های علمیه، وابستگان محترم و همه ارادتمندان خصوصا اهالی متدین شهرری تسلیت عرض نموده و علومقام برای آن فقید سعید مسئلت می‌نمایم.

قم المقدسه

حسین نوری همدانی

دوم فروردین ١٤٠١

 

«انا لله و انا الیه راجعون.

رحلت صدیق شفیق و دوست دیرین، تولیت آستان مقدس و حوزه‌ی علمیه‌ی حضرت عبدالعظیم (ع)، حدیث‌پژوه برجسته‌ی معاصر، آیت الله محمد محمدی ری‌شهری (قدّس الله نفسه الزکيه) مایه‌ی تاسف و تاثر شدید گشت.

او از سرمایه‌های حوزه‌ی علمیه‌ی عریق تهران و از اسطوانه‌های علمی پایتخت قلمداد می‌شد. وجود برکت‌نمونش بار دیگر یاد محدثان بزرگ شهرری همچون شیخ کلیني و صدوقین را زنده کرد. افزون بر یکصد اثر علمی، میراث معرفتی او را تشکیل می‌دهد. موسوعه‌ی میزان الحکمه تالیف ماندگار اوست.

آیت الله ریشهری از روحانیون مجاهد دوران مبارزات و از حامیان پایدار نهضت امام خمیني و از ارادتمندان رهبر معظم انقلاب اسلامی بود.

این­جانب از سوی خود و شورا و دیگر ارکان حوزه‌ی تهران، این واقعه‌ی مولمه را به رهبر معظم انقلاب اسلامی (دام ظله) اساتید و طلاب و اهالی پایتخت بویژه شهرری و خانواده محترمش تسلیت عرض کرده، از بارگاه بلند باری برای آن مرحوم مغفرت و علو مرتبت، و برای بازماندگان سوگوار صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می‌کنم.

تغمّده الله بواسع رحمته و حشره مع اولیائه و اسکنه فسیح جنانه.

علی­ اکبر رشاد

 ۱۴۰۱/۱/۲خورشیدی، مطابق هجدهم شعبان ۱۴۴۳قمری»

 

بسم الله الرحمن الرحیم

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ

ارتحال عالم مجاهد و روحانی با اخلاص، حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد محمدی ری‌شهری یار صدیق و امین حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری موجب تأسف و تاثر فراوان گردید.

آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری در طول عمر خویش با تعهد و تقوا در ترویج و نشر علوم اسلامی و معارف قرآن و حدیث و شعائر مذهبی اهتمام بسیار داشتند که راه‌اندازی و مدیریت موسسه دارالحدیث به‌عنوان یکی از مراکز بااهمیت در زمینه پژوهش‌های دینی و کلام اهل‌بیت (ع) و تالیف آثار ارزشمند و دانشنامه‌های متعدد اسلامی از جمله اثر ارزشمند و ماندگار میزان الحکمه از جمله این اقدامات است.

این عالم وارسته که از سجایای علمی، اخلاقی و انقلابی برجسته‌ای بهره‌مند بود به‌عنوان یاوری ثابت‌قدم در مسیر انقلاب اسلامی، متعهدانه در سال‌های پیش از انقلاب در راه مبارزه با رژیم ستم‌شاهی کوشش کرد و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نیز در مسئولیت‌های متعدد و خطیر به انجام خدمات صادقانه مبادرت ورزید که سوابق موفق ایشان در سمت‌های متعدد از جمله نمایندگی ولی‌فقیه و سرپرست حجاج ایرانی، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگی مجلس خبرگان رهبری و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) که با توسعه چشمگیر این بارگاه ربانی همراه بود، بیانگر توانایی و شایستگی ایشان در خدمت‌گزاری به نظام جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران است.

این روحانی انقلابی همچنین سال‌ها در مناصب قضایی از جمله حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب اسلامی و دادستان کل کشور و همچنین به عنوان اولین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در مبارزه قاطع با گروه‌های ضدانقلاب، عوامل تروریستی و خرابکاری در کشور مجاهدت بسیار کرد که نتایج آن در قوام و امنیت کشور تاثیر بسزایی داشت.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به مقام معظم رهبری، روحانیت معزز و حوزه‌های محترم علمیه، مجاوران و خدمتگزاران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)، مردم بزرگوار ایران، شاگردان و ارادتمندان و بیت مکرم ایشان، برای این عالم مهذب رحمت واسعه و علو درجات و برای بازماندگان صبر و سلامتی از درگاه خداوند متعال مسالت می‌کنم.

محمدباقر قالیباف

رئیس‌مجلس‌شورای‌اسلامی

 

ارتحال عالم فرزانه، روحانی انقلابی و مجاهد نستوه آیت‌الله محمد محمدی ری شهری (رضوان‌الله تعالی‌علیه) نماینده ولی فقیه و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) ، از یاران صدیق و وفادار انقلاب و رهبری و چهره های درخشان و گرانقدر علمی ، فقهی، سیاسی و فرهنگی کشور ، موجب تأسف و تأثر شد.

این عالم وارسته یکی از عالمان توانمند در صحنه های جهاد و خدمت به انقلاب، نظام و میهن اسلامی بود که نقش آفرینی های وی در عرصه ها و مناصب مختلف از جمله در نخستین دوره وزارت اطلاعات، مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، دادستانی کل کشور و دادگاه ویژه روحانیت و همچنین همت و کوشش مستمر این چهره خدوم در گسترش علوم و معارف اسلامی، ترویج شعائر اهل بیت علیهم‌السلام و بسط فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی ماندگار و الگویی از امانت، شجاعت و کارآمدی برای مجاهدان طریق آرمان های اسلام و انقلاب را برای امروز و فردای جامعه بودیعت نهاده است.

این ضایعه تلخ و اندوهبار را به پیشگاه حضرت ولی عصر (عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، روحانیت معزز، ‌خانواده مکرم ایشان، تسلیت عرض نموده و برای آن عالم پرهیزکار و با اخلاص از درگاه خداوند متعال رحمت ، مغفرت و علوّ درجات و همنشینی با پیامبراعظم (ص) و برای بازماندگان ارجمند صبر ،شکیبایی و سکینه قلبی مسئلت می‌کنم.

محمد باقری

رییس ستاد کل نیروهای مسلح

 

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال شخصیت عالیقدر و عالم برجسته، حضرت آیت الله محمد محمدی ری شهری، موجب تأسف و تالم فراوان گردید.

ایشان، همواره مدافع ارزش‌ها و اهداف اسلام، نظام و انقلاب و یار امام و رهبری بودند که عمر پربرکت خویش را در راه اعتلای نام بلند اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)، تبیین ارزش‌ها و آموزه‌های دینی و اسلامی مصروف کرد.

آیت الله ری شهری همیشه در دوران قبل از انقلاب و در جریان مبارزه با حکومت طاغوت نقشی مهم ایفا نمود و در دوران بعد از انقلاب نیز در مسئولیت های خطیری همچون حاکم شرع دادگاه‌ های انقلاب اسلامی، وزیر اطلاعات، دادستان کلّ کشور، دادستان دادگاه ویژه روحانیت، دبیر کلّ جمعیت دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی، تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌ السلام، نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده ولیّ فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و ‌... نقش تاثیرگذاری داشته است.

اینجانب ارتحال این شخصیت ارزشمند را به حوزه‌های علمیه، علاقمندان، شاگردان و بیت معظم تسلیت عرض نموده، از درگاه خداوند متعال، غفران الهی مسئلت می‌نمایم.

علی اکبر ولایتی

 

این خبر در حال تکمیل شدن است...


١٢:٣٢ - سه شنبه ٢ فروردين ١٤٠١    /    عدد : ٢٦٢٥    /    تعداد نمایش : ٤٥٤خروج